Drivers RWD 2019

RWD Drivers WC 2019

updated : 12-12-2018  13.00 hr

 

NTSI =need to sign in before 28 december otherwise the spot goes to reserve drivers, or will be deleted 

 

 

 

 

 

 

 

 

AUSTRIA :

 

Name: Team : Chassis: Paid
1 Manuel Schussek NTSI
2 Mario Zink NTSI
3 Mario Preining NTSI
4 Max Kirchweger NTSI
5 Stefan Wurzer NTSI
6 Günther Schafleitner NTSI
7 Oliver Taraba Slidewayz YD-2  Carb-D k-18 x
8 Victor Ding NTSI
9 Alex Gottsmann NTSI
10 Thomas Langer NTSI
11 Dimitri Aigner NTSI
12 Manuel Prokesch NTSI
13 Dominik Batke NTSI
14 Helmut Sokola NTSI
NTSI
15 Mario Thörisch Drifting Bastards Crew / Doribrothers Yokomo YD-2

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

BELGIUM:

 

name Team : Chassis: Paid
1 Emmanuel Perrin KMUA-D YOKOMO YD2s x
2 Hasquin Pierre Kmua-D YD2S
3 Julien Mansard NTSI
4 Leheureux Stephane KMUA-D Kamikaze YD-2
5 Jonathan Weijn NTSI
6 Kurt Janssen NTSI
7 Guido Aerts NTSI
8 Blondeel Sylvain Rc drift Passion Yd2-s
9 Alexandre Maistriaux NTSI
10 Johan Bergen NTSI
11 Nicolas Debure NTSI
12 Glen Vade Drift Kings Ronse MST RMX S
13 Jurgen Torfs NTSI
14 Stig Wuyts NTSI
15 Bastiaens David Ratrap Rc #TEAMBELGIUM Revol Ultimate8 x
16 Gregory Gerard Excellence Family
17 Seppe Petrens NTSI
18 Mike Ramlot M13ColorS / RC Drift-Passion Revol Ultimate8
19 Robby Vrancken NTSI
20 Pirmez Gerald Rc drift Passion Yd2-s
21 Stephane Haelterman NTSI
22 David De Volder NTSI
23 vantielcke anthony Revol Ultimate8
24 Olivier Carpiaux NTSI
Judges spot
25 Pire Dominique Tonisport Drift Team Yokomo YD2-s x
Reserve list :
25 Alexandre Bekaert
26 Gregoire Vanlaere

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brazil :

Name: Team : Chassis: paid
1 Rubens Kappaun (Kappa1) Drift Brazil YD2 sx
2 Raphael Monteiro (Monteiro) Drift Brazil YD2 s+
3 Alessandro Pedrosa (Pedrosa) Drift Brazil YD2 sx
4 Renato Tano (Tano) Drift Brazil YD2 sx

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name: Team : Chassis:
Christian Reznicek Proteng Drift Team Yokomo YD2S

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

FRANCE :

name Team : Chassis: paid
1 Christophe HEIM RCTutos.fr Yokomo  YD2 x
2 EYRAUD Dylan La Drifterie RMX 2.0S
3 Mathéo OBOEUF TEAM RC Tutos YOKOMO YD2 EX x
4 Stéphane OBOEUF Team RC Tutos YOKOMO YD2S x
5 Mohamed BADJOU eXcellence Family Revol Ultim8
6 nicolas GARCIN eXcellence Family Revol Ultim8
7 Tolga CANTURK eXcellence Family Overdose Galm
8  Thomas Durand DSracing/Rctutos.fr YD2-S

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GERMANY :

 

1 Sven Malcherczyk Team YOKOMO Yd2 x
2 Daniel Kremer NTSI
3 Marko Max Kraft NTSI
4 Lars Vienenkötter Tonisport Drift Team / SPV Yokomo YD2+ x
5 Thomas Ostrowski NTSI
6 Harun Ahmad NTSI
7  David Hübner NTSI
8  Manuel Jumpertz NTSI
9 Michael Göbbels NTSI
10   Michael Gude NTSI
11 Markus Busch NTSI
12 Marcel Szamborzk NTSI
13 Tom‐Patrik Huter NTSI
14 Marcel Bündgens NTSI
15 Dominik Schultz NTSI
16 Heiko Vogel NTSI
17  Robin Schünemann NTSI
18 Dennis Heß NTSI
19 Marcel Herfs NTSI
20 Sebastian Wunder RC Drift Team NRW MST RMX-S 2.0 / RS-01 DvD
21 Stanislv Lebtag NTSI
22 Alexander Tschernikow NTSI
23 Luis Schmierer NTSI
24 Timo Clauß NTSI
reserves
Stefan Kroner Doribrothers Yokomo  YD2-SX
Hannes Lembrich
Sebastian Thorley
Daniel Christoph KMUA-D tetsujin hybrid Cheetah
 Nils Striggow
 Samir Frikach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ITALY :

Name: Team : Chassis: paid
1 Stefano Pizzini Drift Dighters USUKANI PDS x
2 Aimonetto Fabio NTSI
3 Schirato Marco NTSI
4 Bonaudo Sandro NTSI
5 Zapparata Alessio NTSI
6 Baldazzi Federico NTSI
7 Danieli Alessandro NTSI
8 Gianfranco Russo Drift Fighters Usukani PDS
9 Agostoni Walter NTSI
10 Occhineri Davide NTSI
11 Ciancio Jessica NTSI
12 Soldano Paolo NTSI
13 Ciaras Marco NTSI
14 Carcano Marcello NTSI
15 Sainaghi Simone NTSI
16 Albarelli Paolo NTSI
17 Leone Mirko NTSI
18 Ardolino Antonio NTSI
19 Maccaferri Simone NTSI
20 Maccaferri Simone NTSI
21 Michael Zorzin DS Racing Team Yokomo YD2
22 Florian Fleisser Toni sport Yokomo YD2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lithuania :

 

Name: Team : Chassis:
1 Mantas Litvaitis VilniusSliders R31House GRK Global
2 Karolis Bašinskas VilniusSliders Yokomo YD-2S+

 

 

 

 

 

 

 

 

The Netherlands :

name Team : Chassis: paid
1 Xander van Beek NTSI
2 Davey Zoutenbier NTSI
3 Merlin Boelens NTSI
4 Dennis Borghaerts NTSI
5 StephenLeegwater NTSI
6 Jervis Boele NTSI
7 Awan Tjiptowardojo NTSI
8 Joeri Kroes NTSI
9 maurice van der starre NTSI
10 Sander de vries NTSI
11  Julian van Dijk NTSI
12 Bauke van Wieren NTSI
13 Bustex Kestens NTSI
14 Tijs Lochbaum NTSI
15 Edo Segers NTSI
16 mark zandberg NTSI
17 Twan v hurk NTSI
18  Richard van Leeuwen NTSI
19 Michel Colella NTSI
20 Pascal de Graeve NTSI
21 Wesly van Laarhoven NTSI
22 bas Steffens yokomo yd2sx
23 Jack Kesuke NTSI
24 Martin Lansink NTSI

 

 

 

 

 

 

 

 

Norway:

 

name Team : Chassis: paid
1 Magnus Eriksen NTSI
2 Robin Lampe NTSI
3 Elvis Anakiev NTSI
4 Lars Ivar Olrud NTSI
5 Dennis Bjune NTSI
6 Oscar Bogen NTSI
7 Stefan Jørgensen NTSI
8 Sondre Gulbrandsen NTSI x
9 Sondre Nilsen NTSI
10 Kenneth Gaarder NTSI
11 Simen Gulbrandsen NTSI
12 Håkon Eriksen NTSI
13 Markus Bogen NTSI
14 Kim Grande NTSI
15 Noah Nordli Mjelde NTSI
16 Dennis Anakiev NTSI
17 Joakim Raknerud NTSI
18 Chris Neple NTSI
19 Mads Polsrød NTSI
20 Henning Nysveen NTSI
21 Lasse “Gashi” Sørensen Norway TBC TBC
Reserver
1 Magnus Mikalsen
2 Jarle Hansen
3 Nicolai Kjeldaas
4 Vidar Sand
5 Vetle Gunnes
6 Erik Huuk
7 Joakim Jensen
8 Stian Ottosen
9 Lars Arvid Kultan
10 Anders Hallum Kristiansen
11 Svein Olsen
12 Morten Grande
13 Robin Strande

 

 

 

 

 

 

 

RUSSIA :

 

Name: Team : Chassis: Paid
1 Igor Khrenov D-Art RC Yokomo YD-2 x
2 Viacheslav Chernyshenko D-Art RC D-Art Package x
3 Sokolov Vladislav EasyMade Yokomo YD2  x
4 Shmidt Aleksey EasyMade MST RMX2.0 x
5 Dmitriy Bobylev Drift Plan R31House GRK2 RWD/RC-Art RX-0 Banshee
6 Pavel Boronin D-Art RC YD-2SX x
7 Aleksey Makarenko …. kamikaze bg-1
8 Aleksey Agapitov Drift Plan RC-Art Jager 2 x
9 Leonid Serezhkin DLT Yokomo YD-2  x
10 Maksim Alimov EasyMade Yokomo YD-2S+ / MST RmxS x
11 Dmitry Masliev DESUBOIS yokomo yd2ex
12 Andrei Lazarev …. Yokomo YD-2S

 

 


 

 

 

 

 

 

South Afrika

 

 

Name: Team : Chassis: paid
1 Vivian Grobler South Africa YD2SX x
2 Francesco Stemmet South Africa YD2S x
3 Richard Shih South Africa YD2SX x
4 Bob rock South africa Yd2

 

 

 

 

 

 

 

Sweden :

 

Name: Team : Chassis: paid
1 Jonathan Engström Westcoast Driftfamily Yokomo  YD2
2 Casper Olsson Lowmotion RC Revol x
3 Fredrik Neptun
4 Nils Hellberg
5 Joakim Möllborn DanielsDrifting Yd2-sx
6 David Fock
7 Tobias Lofgren RDM Yokomo YD2S+
8 Magnus Johansson Westcoast Driftfamily Yokomo  YD2
9 Kasper Winterhag NettoRC/Lowmotion RC Yokomo YD2 x
10 Kenth Moya Danielsdrifting Yokomo Sx
11 Daniel Hägg Crazy Driftaz RMX RAZR PERFORMANCE
12 Daniel Andersson
13 Marcus Frohlund SidewaysHabo RMX RAZR PERFORMANCE ..
14 Lukas Petersson Peking Drift CrewYokomo YD-2EX Yokomo YD2EX
15 Markus Johnsson Crazy Driftaz Revol Ultim8 x
16 Kristian pilo Team DanielsDrifting YOKOMO YD-2 EX2
17 Anna-Carin Engström Westcoast Driftfamily Yokomo  YD2
18 Mikael Wahlfrid
19 Jens Blessander
20 Sebastian Dverstorp
21 Jani Hast Crazy Driftaz Revol Ultim8
22 Mattias Lindqvist SidewaysHabo RMX RAZR PERFORMANCE x
23 Staffan Jansson Team Danielsdrifting Yokomo YD2-S+
24 Alex Hartman Lowmotion RC Mst Rmx-d-vip
Judges spot
Jennie Olsson -Örn Crazy Driftaz RMX RAZR x
David Fock Crazy Driftaz RMX RAZR-PERFORMANCE x
Fredrik Neptun
Hanna Neptun
Reservelist
25 Andreas Ringh
26 Björn Aldau
27 Freyja Fock
28 Niklas Bäckström
29 Andreas Karlsson
30 Kristoffer Hansson
31 Kim Gustavsson
32 Mikael Sterner
33 Hanna Neptun
34 Fredrik Wärnbring
35 Joakim Eriksson

 


 

 

 

 

 

 

 

Ukraine:

Name: Team : Chassis: paid
1 Dudnik Ivan Ds Racing team Ukraine Yokomo YD2 x
2 Volnianskyi Oleksandr DS Racing Team Ukraine YD-2 x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

United Kingdom :

 

Name: Team : Chassis: paid
1 Liam Payne NTSI
2 Gareth Hemingway Ratrap Rc WrapUp next FRD x
3 Tobi Walker SlideFreaks Overdose Galm x
4 Jacob Burns Team Yokomo YD2EXII ..
5 Jamie Kilner NTSI
6 Lee Reed
7 Andy King Tonisport / RC Kingstar Yokomo 2s
8 Oliver Baker Tonisport YD2 S plus
9 Ashton Potter Ratrap Rc WrapUp Next FRD
10 Rory Edwards Mibosport/GetYourDriftOn Yokomo YD-2 SX
11 Warren Runnicles NTSI
12 Jacob Benson NTSI
13 Matt Tolley NTSI
14 Tony Morgan Syndikte/SDRC Overdose Galm
15 Gavin Sudworth NTSI
16 Mark Blackburn GETYOURDRIFTON Dlike RER rwd
17 Jamie Mcginlay Ratrap Rc MST RMX
18 Aaron Beecher Ratrap Rc Wrapup Next FRD
19 Scott McNeils NTSI
20 Zane Gittins Slidehouse Yokomo YD2s
21 Callum Craddy GetYourDriftOn Yokomo YD2EXII
judges spot
22 Daniel Harrison Ratrap Rc WrapUp Next FRD
23 Dan Chapman rcboss MST RMX
24 Matt Tunks Tonisport / RC Kingstar Yokomo
reserve list
Jay Collins
Hayden Renton
Craig Hammett
Mick Caldwell
Carl Sheehan
Paul Marcroft
Karl Renton
Sean Zeiss
Christian Lewis
Gary Baker
Stephen Davis
Mark Sweeps Buckle
James Johnston
Harry Hunter
Ashley Scott
Spencer Davis
Nick Harland
Wayne Freeman Curtis
Paul Christie
Graham Batt

 

 

 

 

 

 

 

United states Of Amerika:

 

Name: Team : Chassis: paid
1 Charles Tittle Drift Lab Circuit Revol x
2 Anthony Franco Team Morizuka Overdose Galm
3 Manny Neto DoriBrothers Yokomo  YD2 x
4 Rob Nick RCRK Dlike RE-R Hybrid x
5 Justin Wilming Dori-Lounge Yokomo YD-2 SX